Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ahmet Selçuk İlkan

Admin
    Admin
    Admin

Ahmet Selçuk İlkan Empty Ahmet Selçuk İlkan

Mesaj tarafından Admin Perş. Ağus. 28, 2008 12:56 am

Ahmet Selçuk İlkan Ahmetselcukilhan

AHMET SELÇUK İLKAN
    1955 yılında ADANA da doğdu.
    İlk ve orta öğrenimini aynı yerde tamamladı. Lise yıllarında yazdığı ve çeşitli sanat dergilerinde yayınlanan şiirleri ile dikkat çekti.
    1973 yılında yüksek öğrenimini tamamlamak üzere Almanya`nın Berlin şehrine gitti.
    Berlin Teknik Üniversitesinde Mimarlık eğitimini sürdürürken bir yandan da sanat çalışmalarına devam etti.
    1975 yılında Hayat dergisi`nin düzenlediği aşk konulu şiir yarışmasında ‘Hatırlar mısın?’ isimli şiiriyle ilk birincilik ödülünü kazandı.
    1976 yılında mimarlık öğrenimini yarım bırakarak Türkiye `ye döndü.İstanbul Üniversitesi edebiyat fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı bölümüne girdi ve 1980 yılında mezun oldu.1978 yılında profesyonel olarak şarkı sözü yazarlığına da başlayan İlkan`ın şarkılarını o dönemin en popüler sanatçıları seslendirdi.

ilk şarkıları:
    Ya Seninle Ya Sensiz, Gözler Kalbin Aynasıdır, Artık Ne Duamsın Ne Bedduam, Ayrılık Kolyesi, Tövbekar Oldum vs.

Bu güne kadar Türk müzik dünyasının en ünlü bestekar ve yorumcuları ile çalışan İlkan`ın 1000`in üzerinde eseri bulunmaktadır

Bunlardan ilk akla gelenler;
    Islak Mendil, Tahta Masa, Kahır Mektubu, Anılar, Bir Pazar Günü, Sabahçı Kahvesi, Hatıram Olsun, Bir Gülü Sevdim, Ya Seninle Ya Sensiz, Günün Birinde, Ben Sana Ölürüm,
    Gözler Kalbin Aynasıdır, Çok Tatlısın Güzelsin, Sevdalıyım, Eyvah, Çaykarası, Çocukların Günahı Ne, Ben Ne İnsanlar Gördüm, Bana Sor Yalnızlığı, Eskici, Seninle Aşkımız Eski Bir Roman, Bir Cennettir Dünya, Kurşuna Gerek Yok Gözlerin Var Ya, Selam Olsun, Bizim Sokaklar, Hatıran Yeter, Elveda, Hiçbir Kadın Beni Böyle Yakmadı, Ben Aşkı Ölümsüz Bilenlerdenim, Tövbekar, Seveceksin İnadına, Aradığın Aşkı Söyle Buldun mu, Papatya Falı, Bu Şehrin Geceleri, Yine Bugün Sensiz, Bir Evet Yeter, Seni Sana Emanet Ediyorum, Ya Benimsin Ya Toprağın, Sana Hasret Gideceğim, Senin İçin Burdayım, Liselim, Mastika, Anlamı Olmaz, Kurtuldum, Sende Gidersen Eğer, Yemin mi Ettin, Bir Bilebilsen, Unutmak İstiyorum ve diğerleri…

Ahmet Selçuk İlkan ‘ın bir başka özelliği türk müzik dünyasında ilk melodili şiir akımını başlatmış olmasıdır.Mum Işığında (Ayten) isimli şiir albümü 1982 yılında piyasaya sunulduğunda yepyeni bir akımın ayak seslerini beraberinde getiriyordu. Bu ekolu başlatan İlkan‘ın ardından onlarca şair ve yorumcu şiir kasetleriyle bu kervana katıldı. 1991 yılında ilk şiir klibini gerçekleştiren İlkan‘ın bu güne dek yayınlanmış 10 şiir albümü bulunuyor.
    Admin
    Admin
    Admin

Ahmet Selçuk İlkan Empty Geri: Ahmet Selçuk İlkan

Mesaj tarafından Admin Perş. Ağus. 28, 2008 1:01 am

BİRİCİK'İN SESLENDİRDİĞİ AHMET SELÇUK İLKAN ESERLERİ

1982
    Ne Zaman (müzik. Rıfat Şanlıel)
    Sende Gidersen Eğer (müzik. Selahattin Cesur)
    Benden İste (müzik. Selahattin Cesur)
    Eskici (müzik. Mustafa Sayan)
    Yine Gel (müzik. Mustafa Sayan)

1983
    Bana Ne (müzik. Selahattin Cesur)
    Zahmet Olmazsa (müzik. Selahattin Cesur)

1984
    Yemin mi Ettin (müzik. Selahattin Cesur)

1987
    Ona Sevdiğimi Söyleyiverin (müzik. Selahattin Cesur)

1992
    Kurşuna Gerek Yok (müzik. Burhan Bayar)

Ahmet Selçuk İlkan Asi2

Forum Saati Salı Mayıs 07, 2024 11:07 am